Growth Hacking Nedir?

in SEO/Social Media/Statistics/Strategy

Growth Hacker nedir?

Aslında dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hacker’lar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerinde, kullanıcı testlerinde, sosyal medya planları ve viral içerikler konusunda belirli bir çizginin üzerinde beceriye sahiptirler.

Growth Hacking kavramının son iki yıl içerisinde sıkça konuşulmasının sebebi, proje başlangıcı öncesindeki yüksek analizler ve düşük maliyetle işe başlayabilme imkanıdır. Son kullanıcıya dönük olarak analizler yapan Growth Hacker’lar artık yeni bir trendi de oluşturmuş durumdalar. Burada Growth Hacker’ların “T Shaped” modeli ile eşleştikleri konusuna değinmekte fayda var. Yatayda pek çok konuya hakim olan ve analitik yönleri ile hakim oldukları konularda iyi analiz yapabilen Growth Hacker’lar, dikeyde ise son kullanıcıyı baz alarak bu analitik analizler konusunda uzmanlaşmaktadır.

Pek çok projede karşılaşılan en önemli sorunlardan bir tanesi, projenin geliştirilmesi ile birlikte pazarlama süreçlerinin entegre olamamasıdır. Dolayısı ile Growth Hacker’lar burada devreye girer. Analitik yönlerinin güçlü olması ile birlikte beyinlerinin de sağ tarafını sıklıkla kullanan Growth Hacker’lar, geliştirme ve pazarlama kanadı arasında köprü görevi görürken, sundukları veriler sayesinde hem projenin geliştirilmesine yardımcı olur, hem de bu geliştirme doğrultusunda pazarlama operasyonlarını yönlendirir. Geliştirme ve pazarlama arasında kurulan bu bağ, projenin başarıya ulaşması için önemli bir altyapı oluşturur. Projenin çıkmasının ardından ise SEO, analitik araçlar ile analizler, kullanıcı testleri sayesinde son kullanıcı profillerinin ortaya çıkmasını sağlayan Growth Hacker’lar, yine bu aşamada, mevcut projede yapılabilecek geliştirme önerilerini sunarken, projenin pazarlama tarafı da bu veriler doğrultusunda nasıl dönüşüm yakalayabileceğine dair bir yol haritası edinmiş olur.

Tüm dünyada büyük şirketler tarafından kullanılan Growth Hacking yöntemine dair pek çok hikaye duyabilirsiniz. Türkçe kaynaklarda geçen en ünlü hikaye ise Twitter’a aittir. Twitter’ın ilk açıldığı zamanlarda kullanıcıların siteye üye olduktan sonra terk etmeye başlaması üzerine analizlerin çıkartılması, aktif olan kişilerin ilgilerini çeken kişileri takip ettiklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle geriye dönük yapılan bu analiz, Twitter tarafından iyi kullanılmış ve bugünkü popüler yapısını oluşturmasında kolaylık sağlamıştır. İlk üyelikten sonra, takip etmemiz için önerilenler kısmını hatırlatalım.

 

netvent.com

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*