Macbook Kullananların Fark Etmediği Açığı [Önemli]

in News

Mac Kullanıcılarının Fark Etmediği Güvenlik Açıklarını F-SECURE Kapatıyor.

F-Secure ‘ün popüler Freedome VPN servisi, Mac kullanıcılarının kendi İnternet güvenliklerini yönetmesini sağlıyor.

OS X kullanıcıları, farklı tüketici deneyimi, özel tasarım sayesinde Mac ve Macbook’larının tadını çıkartıyor. Bu cihazları, kafe, havaalanı ve restaurant gibi herkese açık ortamlarda kullanarak bilgisayarınızı tehlikeye atıyorsunuz. Ücretsiz Wi-Fi, Mac kullanıcılarının uzaktan ele geçirilmesini sağlayabilir. F-Secure’ ün yeni Mac için Freedom uygulaması, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

F-Secure ‘ün düzenlediği bir araştırma, Mac kullanıcılarının yaşadığı tehditi ortaya koydu.

Mac kullananların çoğu, ellerindeki cihazları aşırı güvenli gördüğü için, bir önlem alma gereği duymuyor. Mac kullananların % 36’sı  haftada 3’ten fazla halka açık yerlerdeki ücretsiz Wi-Fi’leri kullanıyor. Bu oran PC kullanıcılarında % 13’lerde gözüküyor. Aynı araştırma Mac kullanıcılarının % 32’sinin, bilgisizlik ya da gerek görmediği için herhangi bir koruma programına ihtiyaç duymadıklarını da gösteriyor. PC kullanıcılarında bu oran % 10 seviyesinde. Bu boşluk, Mac kullanıcıları için büyük riskler oluşturacak hack saldırılarının ön ayağı.

 “PC ve Mac kullanıcılarının ayrı ayrı güvenlik ihtiyaçları bulunuyor. Bu konudaki en ilginç kanı, araştırmalarımız sonucunda Mac kullanıcılarının daha az risk taşıdıklarına inanması” F-Secure Tüketici Güvenliği Bölümü Başkan Yardımcısı  Samu Konttinen konuyla ilgili değerlendirmesine şöyle devam etti

“Örneğin, halka açık bir ücretsiz Wi-Fi kullanan Mac sahibi, bankacılık işlemini yapmak istedi, bir hacker bu sistemi ele geçirirse PC kullanıcıyla aynı tehlikeyi yaşayacak.”

Mac için Freedome sürümü, basit kullanımlı bir uygulama ile önemli yönetim araçlarını tek bir potada eritiyor. Freedome, hacker’lara ve verinize isteyenlere karşı sizi koruyan VPN tünel işlemleri, programla birlikte yapılıyor. Dünya çapındaki 17 dijital mekân üzerinden bağlanmanız mümkün.

Konttinen Freedome ve Mac’lerin bir birlerinden ayrılmaz ikili olacaklarını düşünüyor. VPN sayesinde, yasakları rahatça aşmak mümkün. “İnsanlar zorla değil istedikleri için Mac kullanıyor”. Freedome ‘da basit bir konseptle kullanım sunarak, Mac kullanıcılarının ilgisini çekecek.

Resmi Web Sitesi

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*